Skip to content

Eesti iive ja maailm

Eesti iive on teadagi kehvapoolne. Seda oleme ju kõik mõnda aega teadnud.

Küll on aga peaks numbreid vaatama kogu maailma kontekstis. CIA World Factbook-i põhjal on tehtud maailma riikide ja piirkondade iibe tabel Wikipediasse. Et meie riiki leida vaadake kohe julgesti tabeli lõppu. Ausalt öeldes mina küll ei arvanud, et Eesti on maailmas selles osas tagant neljandal kohal!

Poliitikute arvutites nii parlamendis kui omavalitsuste volikogudes peaks see lehekülg olema veebibrauseri avaleheks - et ikka kogu aeg püsiks meeles mida nad tegema peaks Eesti rahva, keele ja riigi püsimajäämiseks.

Lisatud 24.04.07 - PJ
Veel teemakohast analüüsi:
Mõtlemapanev Rahvastikupüramiid
Kes Sünnitavad ja Kes Mitte?
Muulaste Sündivus - Müüt või Tegelikkus

Spämm ja vigased aadressid

Spämmikogus, mis veebis liigub on tohtu kuid õnneks saavad enamus mailiservereid selle filtreerimisega hakkama. Aegamööda on aga tekkinud uus jama, mis sama teemaga üheselt seotud ning kasvab väga järjekindlalt.

Vaadates oma firma mailiserveri logisid on veel lisaks veel selline loetelu kirju, mis pärit spämmaritelt ning aadress on vigane (eesnimi.perenimi@firma.ee asemel erenimi@firma.ee, jne). Tekkinud on nad ilmselt sellest et spämmarid on omavahel aadressiliste ostnud-müünud ning sadade miljonite kirjete kopeerimise käigus on mingi pinu vigaselt edasi antud. Ja loomulikult mitte keegi neid vigaseid maililiste ei korrasta.

No ja siis postiserverid saadavad (pigem üritavad saata) neid edasi-tagasi, kuni mingi hetk ära korjavad - sest botnettides olevad arvutid, kes põhisaatjateks on, ei reageeri ju sissetulevate SMTP ühenduste peale. Võiks ju niisugused kirjad rahumeeli kustutada, aga siis läheks samaga vasakule ka reaalsed kliendikirjad, kuhu aadress ekslikult valesti on kirjutatud.

Viimati vaatasin, siis oli meie pisikesel firmal selliseid kirju 1500 päevas. Ilmselt see number on sadades või tuhandetes kordades suurem veebimaili pakkujate juures :-(

Lennufirmade teenuse kvaliteet

Meid kõiki huvitab teenuse kvaliteet, kuid tihti on seda raske võrrelda eri teenusepakkujate vahel. Euroopa Lennufirmade Assotsiatsiooni liikmete kohta avaldatakse kvartaalselt teavet:
- lendude punktuaalsuse ja
- pagasiteeninduse toimivuse kohta.

Kahjuks mitmed Eesti turul olulised firmad nagu Estonian Air ja Air Baltic ning samuti odavlennufirmad ei ole AEA liikmed ning seega nendest võrdlustest leitavad.

Vaatates neid aruandeid võiks öelda, et lennupiletite ostmisel võiks valikuvõimaluse olemasolul eelistada väiksemaid lennufirmasid, kes tegutsevad läbi väiksemate baaslennujaamade (kehtib eriti pagasiteeninduse kohta). Aga seda me ju teadsime kõik niikuinii :-)