Skip to content

Dirac – uus vaba videokodek

Tarkvara maailm on ikka vahva. Pole uute lahenduste kasutusele võtmisega veel ühele poole saanud, kui juba uued ja paremad on välja mõeldud.

Xiph Foundation'i poolt arendatav Theora videokodek pole veel jõudnud esimese 1.x versioonini, kuid on olnud aastaid kasutatav ja täiesti toimiv lahendus, kui on soov või vajadus kasutada patendi-, litsentsi- ja muude piirangute vaba videokodekit.

Samal ajal on BBC alustanud samade põhimõtete alusel loodud Dirac videokodeki arendamist. Ettevõtmine on toimunud suurema kärata ning nüüdseks ollakse nii kaugel, et peale nelja-aastast arendust on arendustöö lõpuni jõudnud ja 21.01.2008 avaldati lõplik kodeki versioon. Erinevalt Theorast minnakse ka veel kaugemale ning kodek standardiseeritakse SMPTE's ja ka see protsess on üsna hoolega edenenud. Standardiseerimise edukalt lõppedes on heal lapsel mitu nime ja temast saab SMPTE VC-2 kodek (Microsofti WMV9 on VC-1). Põhiline autorite meeskond on BBC'st ja kuulsa teleorganisatsiooni mõju on ka tunda – kodekist on kaks spetsifikatsiooni ning üks neist arvestab teletootmise spetsiifikat.
Lisaks on eraldi kodeki arendusest olemas teine vaba tarkvara projekt reaalselt kasutatava kodeerija/dekodeerija loomiseks - The Schrödinger Project. Ka nende töö on jõudnud märgatavate tulemusteni – 22.02.2008 avaldati Schrödinger 1.0.0 versioon, milles on realiseeritud 100% Dirac kodeki spetsifikatsioonist. Sama arendusprojekti raames on loodud ka pluginad GStreameri raamistiku jaoks. Ning koos Xiph'iga vajalikud muudatused Ogg-konteinervormingu kasutamiseks.

Mida see kõik praktikas tähendab? Seda et:

 • GStreamer'it kasutavate vahenditega saab Dirac-videot vaadata (näiteks Totem meediamängija suudab edukalt Dirac+Vorbis videot vaadata)
 • schroedinger-teeke kasutava tarkvaraga saab Dirac-videot luua (näiteks oggconvert abil)
 • videofailide laiendiks on .ogv (kui kasutatakse Ogg konteinerit) või .mkv (kui kasutatakse Matroska konteinerit); profitehnikas pigem .mxf (Material Exchange Format konteiner)
 • Ogg konteineri puhul kasutatav vorbis-tools sisaldab Dirac'i tuge alates lähitulevikus välja antavast versioonist 1.2.0
 • paljude lemmik VLC media player peaks Dirac'it toetama alates tegemisel olevast versioonist 0.9.0
 • väga uutes või pidevalt uuendatavates Linuxi distributsioonides all on enamus eelpool loetletud vahendeist juba olemas (näiteks Debian Testing)
 • Windowsi jaoks on DirectShow filter ka olemas ehk saab Dirac'is kodeeritud faile Windowsis vaadata

Veel natuke tehnilist juttu:

 • Dirac on mõeldud väga laia resolutsioonide vahemiku jaoks alates QCIF (176x144) kuni HDTV (1920x1080)
 • moodsamad võtted, mida kasutatakse on wavelet compression, motion compensation ja arithmetic coding
 • BBC on tähtajatult loobunud Diraci puhul kõikidest temale kuuluvate kodekiga seotud patentide jõustamisest ning loonud kodeki nii, et oleks välditud muude patenteeritud tehnoloogiate kasutamine
 • Dirac on tehnoloogiliselt tasemelt ja kvaliteedilt võrreldav MPEG-4 kodekitega (Theora jääb neile mõlemale näiteks alla)

Nagu kahest toimivast vabast videokodekist veel vähe oleks, siis FFmpeg projekti meeskond on asunud looma Dirac'ile sarnast Snow videokodekit ning edendama Ogg ja Matroska konteinervorminguga konkureerivat NUT-konteinervormingut.

Kokkuvõttes on tegemist põnevate aegadega. Huvitav on näha:

 • kas Dirac'i levi on kiirem ja kasutamine laiem kui Theora puhul
 • kuidas käituvad Firefoxi ja Opera arendajad (hetkel on nad kavandanud toetada pigem Theora renderdamist otse brauseris)
 • kui kiiresti tekib Dirac'i raudvaralisi implementatsioone jae- ja profiturule; tegelikult esimesed on juba praegu olemas (Numedia profitehnika), samal ajal kui Theora puhul pole veel õieti ühtegi
 • kuidas reageerivad sisutootjad ja sisuhaldajad

Trackbacks

No Trackbacks

Comments

Display comments as Linear | Threaded

tanel. on :

Küssa selline et uued filmid on kõik koodi all ! kuidas neid lahti saab .Olen juba 3 tüüpi koode näinud.

pj on :

Kirjelda lähemalt mida tähendab et "uued filmid on kõik koodi all"?

The author does not allow comments to this entry

Add Comment

Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA

Form options