Skip to content

HTML5, Firefox ja video element - natuke muutunud strateegia aga eesmärk on ikka sama

Nagu mitu korda varem olen kirjutanud, siis Mozilla Firefox'i arendad on lisamas HTML5 standardi järgset video-elemendi tuge Firefox'ile. Praktikas tähendab see, et brauser näitab videopilti ilma väliste abivahenditeta (teate ju küll mida kõike peab masinasse lisaks brauserile paigaldama paljude veebide kasutamiseks; ja siis hiljem peab kõike seda veel uuendama).

Paar kuud tagasi korjati HTML5 video-elemendi spetsifikatsioonist välja otsene nõue Theora videokodeki kasutamiseks (sinna ei jäänud ka ühtegi muud kohustuslikku kodekit). Väidetevalt toimus see nii mõnegi suurfirma survel, kelle huvides pole vabade videokodekite levi. Kusjuures suurimaks ettekäändeks sai see, et "Theora on küll litsentsi- ja patendivaba videokodek, kuid meie oma jälle on kõvasti parem ning üleüldse me ju ei tea kas kusagilt põranda alt võib ilmuda välja mõni patendinõue Theora suhtes".
Samal ajal lisasid Apple ja muud WebKit'i (KHTML'i põhine renderdusmootor Safari ja uue Konquerori jaoks) arendajad viimasesse juba video-elemendi renderdamise toe. Kusjuures sellisel viisil, et kodek pole oluline - nimelt mängitakse maha kõik, mida QT ehk Mac'i meediarakenduste põhi maha mängida suudab.

Nüüd on sama teinud ka Firefox'i arendajad. Algne bug 382267 jäeti sisaldama vaid video-elemendi üldist tuge. Konkreetne Theora kasutamine lahendatakse eraldi bug 422538 põhjal ning lisaks tuuakse bug 422540 alusel mängu võimalus et mida iganes GStreamer suudab mängida, seda Firefox ka näitab. GStreamer on üks mitmest unixiliste (sh Linuxi distrod) maailmas kasutatavast multimeedia raamistikust ehk sellest teekide kogust mida konkreetsed meediamängijad saavad kasutada. Ei saa märkimata jätta, et oma otsusega näitas Mozilla Foundation natuke koha kätte Xine ja FFmpeg ehk teiste levinud multimeedia raamistike arendajatele.

Selle otsuse kohta selgitusi leiab ka arendaja ajaaveebist. Lisaks on Mozilla Foundation pakkunud võimalike selleaastaste GSoC projektidena välja sarnaste liideste tegemist Windowsi puhul DirectShow jaoks ja Mac'i puhul QT jaoks.

Ehk teisisõnu - Firefox ja muud Gecko-renderdusmootori põhised brauserid mängivad mõne aja pärast Theora videofaile igal juhul ja muid videofaile sedavõrd kui kasutatav raamistik seda suudab.

Opera arendajad pole veel teatanud mis suunas nemad oma sarnased arendused rihivad (nende algne plaan oli Theora renderdamine otse brauseri poolt) ja Internet Exploreri poolel on vaikus nagu ikka.

Tagasiviited

Ei ole tagasiviiteid

Kommentaarid

Näita kommentaare Loeteluna | Jutulõngana

OpenDocument :

Natuke off-topic aga mainiks siinkohal, et Opera veebirauser tegi esimesena ära Acid 3 testi, is näitab kui hästi brauser jälgib W3C veebistandardeid.
link: http://my.opera.com/desktopteam/blog/2008/03/26/opera-and-the-acid3-test

pj :

Tegelikult on sellekohane artikkel "Opera, WebKit ja ACID3" paar tundi üleval olnud :-)

Autor ei võimalda seda artiklit kommenteerida

Lisa kommentaar

Tärnide vahel olev sõna kuvatakse paksus kirjas (näiteks: *sõna*) ning allajoonitud sõna saab teha alakriipsudega (näiteks: _sõna_).
Standardsed emotikonid nagu :-) või ;-) muudetakse piltideks.
Kommentaatorite e-posti aadresse ei kuvata veebis avalikult ning neid kasutatakse vaid järgmistest kommentaaridest teavitamiseks

Me soovime takistada veebirobotitel siia veebi kommentaarispämmi saata ja selleks palun sisestage see märgijada mide te järgneval pildil näete allpool olevale väljale. Teie kirjutatud kommentaari arvestatakse vaid siis kui pildil olev ja sisestatud märgijada on ühesugused. Samuti eeldame kommenteeri salvestamisel, et Teie brauseris on küpsiste kasutus meie veebis lubatud.


Form options