Skip to content

HTML5, Firefox, Theora ja video element – natuke ka tegelikke tulemusi

Mozilla arendajad on pikemat aega vaeva näinud HTML5 standardisse kavandatava video-elemendi toe lisamisega oma toodetesse. Nüüd ollakse nii kaugel, et enam ei pea mässama lähtekoodiga ja paikadega, vaid alates 31.07.2008 sisaldavad Firefoxi igaöised arendusversioonid järgnevaid uusi funktsionaalsusi:

  • audio- ja video-elemendi renderdamine
  • Ogg Theora videokodeki dekodeerimine vahetult brauseri renderdusmootori poolt
  • Ogg Vorbis audiokodeki dekodeerimine vahetult brauseri renderdusmootori poolt
Dekoodri kood on nii tehtud, et üsna vähese vaevaja saab sinna lisada ka Dirac'i, teise olulise vaba videokodeki dekodeerimise funktsionaalsuse.

Arendaja veebilehelt leidub ka asjakohaseid viiteid videonäidistele. Suurima organisatsioonina on Theora+Vorbis videod juba praegu olemas Wikipedia videoarhiivis (seal küll tavaliste brauserite puhul hetkel ei kasutata kuvamiseks video-elementi).

Nimetatud arendustele Bugzillas seatud siltide järgi võib väita, et see funktsionaalsus saab olema Gecko 1.9.1.0 renderdusmootoris ja seega ka Firefox 3.1 ja Seamonkey 2.0 ning muudes brauserites, mis seda ja hilisemaid Gecko versioone hakkavad kasutama.

Sama teemaga seonduvalt on asjakohane väita, et Firefox Beta 1 peaks ilmuma juba 19.08.2008 ning Firefox 3.1 lõplik versioon aasta lõpuks.

Loomulikult ei kipu ja Opera rongist maha jääma ning on oma samateemalised arendused üles soendanud ning vastav teave on nende arendusveebis väljas.

Aeg näitab, kuhu poole veebivideo tehnoloogia mõttes suundub, aga Flashi, Silverlighti ning muude konkureerivate tehnoloogiate eestvedajatel on mõtteainet küllaga (seda isegi olukorras, kus Flashil on enam kui 90-protsendiline turuosa veebivideo rakenduste turul).

Tagasiviited

Ei ole tagasiviiteid

Kommentaarid

Näita kommentaare Loeteluna | Jutulõngana

Ei ole kommentaare

Autor ei võimalda seda artiklit kommenteerida

Lisa kommentaar

Tärnide vahel olev sõna kuvatakse paksus kirjas (näiteks: *sõna*) ning allajoonitud sõna saab teha alakriipsudega (näiteks: _sõna_).
Standardsed emotikonid nagu :-) või ;-) muudetakse piltideks.
Kommentaatorite e-posti aadresse ei kuvata veebis avalikult ning neid kasutatakse vaid järgmistest kommentaaridest teavitamiseks

Me soovime takistada veebirobotitel siia veebi kommentaarispämmi saata ja selleks palun sisestage see märgijada mide te järgneval pildil näete allpool olevale väljale. Teie kirjutatud kommentaari arvestatakse vaid siis kui pildil olev ja sisestatud märgijada on ühesugused. Samuti eeldame kommenteeri salvestamisel, et Teie brauseris on küpsiste kasutus meie veebis lubatud.


Form options